Dziekanatowa
Forum Administracji Akademickiej przyjęte w poczet organizacji zrzeszonych w INORMS!

W dniu 28.02.2025 r. odbyło się posiedzenie Rady Zarządczej Międzynarodowej Sieci zrzeszającej Managerów Projektów, podczas którego Wiceprezes Stowarzyszenia – Ewa Mendec oraz Liderka Sekcji Projektowej – Katarzyna Markiewicz-Śliwa przedstawiły cele i osiągnięcia FAA oraz zgłosiły wolę przystąpienia do tego zrzeszenia a Rada w drodze głosowania zdecydowała o przyjęciu nas w poczet członków.
Tym samym Forum awansowało do prestiżowego grona skupiającego pracowników zajmujących się profesjonalnie zarządzaniem i administrowaniem badaniami naukowymi na świecie i wykonało kolejny krok ku wzrostowi prestiżu tego zawodu.
INORMS jest Międzynarodową Siecią, która powstała w 2001 roku w celu zrzeszenia towarzystw i stowarzyszeń zarządzania badaniami naukowymi z całego świata. Jej celem jest umożliwienie interakcji, dzielenia się dobrymi praktykami i wspólnych działań (np. szkoleniowych) między stowarzyszeniami członkowskimi, z korzyścią dla ich poszczególnych członków. Członkami są zarówno duże, uznane organizacje rządowe i pozarządowe (np. EARMA, SARIMA) jak i mniejsze stowarzyszenia NGO.
Każde stowarzyszenie członkowskie INORMS zachowuje swoją autonomię - posiada własny zakres kompetencji, statut, członkostwo i obszar geograficzny, jednak to co je łączy to podobne wyzwania z jakimi borykają się na co dzień. INORMS jest swoistą platformą do dzielenia się wiedzą, umożliwia porównywanie krajowych lub regionalnych rozwiązań i wzajemnie wzorowanie się na nich oraz wypracowywanie najlepszych standardów. Dzięki tym działaniom charakter zarządzania i administrowania badaniami naukowymi na całym świecie zmienia się i staje się coraz bardziej profesjonalny.
Dzięki członkostwu w INORMS FAA będzie mogło, wzorując się na najlepszych na świecie, planować swoje działania organizując wydarzenia i inne mechanizmy wsparcia pracy Managerów Projektów.
Poszczególne korzyści z członkostwa w INORMS dla FAA to:
- wymiana wiedzy na temat najlepszych międzynarodowych praktyk w zakresie zarządzania i administracji badaniami naukowymi,
- rozwijanie specjalistycznych umiejętności i wiedzy poprzez dzielenie się zasobami,
- rozwijanie profesjonalnych sieci kontaktów z innymi członkami z różnych sektorów pracujących w dziedzinie zarządzania badaniami na całym świecie,
- zbieranie dobrych praktyk w zakresie działania i rozwoju stowarzyszeń poprzez dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami,
- identyfikacja potrzeb członków INORMS poprzez regularne badania zarówno zawodu, jak i stowarzyszeń,
- dostęp do wiedzy umożliwiającej stworzenie w Polsce standardów zawodu Managera Badań.
Członkostwo Forum w INORMS pozwoli na obserwowanie i wdrażanie dobrych praktyk stosowanych u innych członków sieci oraz wypracowanie własnych standardów działania bazujących na wzorcach tego typu sieci na całym świecie. Dodatkowo Sekcja Projektowa będzie, poprzez udział w tym międzynarodowym gronie, mogła nadal stawiać czoła problemom pojawiającym się przy realizacji projektów wdrażając nie tylko praktyki stosowane przez poszczególnych członków sekcji w kraju ale także odwzorowując rozwiązania stosowane w innych krajach. Członkostwo w INORMS to też istotny krok dla sekcji w zakresie wprowadzania standardów zawodu managera badań.