logo forum akademickiej administracji

Projekty jako szansa na rozwój uczelni - podsumowanie i dalsze plany

Projekty jako szansa na rozwój uczelni - podsumowanie i dalsze plany

Konferencja dla pracowników biur zarządzania projektami pt. ‘Projekty jako szansa na rozwój uczelni’, która odbyła się 6-7 czerwca w Gliwicach, była wydarzeniem szczególnym z kilku powodów. Po pierwsze, odbyła się w chyba najlepszym ku temu miejscu – na Politechnice Śląskiej, gdzie działa ponad 40-osobowe Centrum Zarządzania Projektami – jednostka znana i rozpoznawana w całej Polsce. Po drugie, zgromadziła ponad 150 pracowników biur zarządzania projektami z ponad 50 różnych jednostek – stacjonarnie i zdalnie; byli wśród nas pracownicy uczelni niewielkich, gdzie obsługą projektów zajmuje się dwuosobowy dział, jak również pracownicy jednostek, w których za projekty odpowiadają centra złożone z wielu różnych działów, biur czy zespołów. Wreszcie, po trzecie, konferencja okazała się być na tyle ciekawa, że… wygrała z przerwą na lunch (około 30 min), a także systematycznie wygrywała z przerwami na kawę. W zasadzie powszechną niepisaną zgodą na sali obrad było to, że wszyscy zostają w sali, zadają pytania i dyskutują.

Program konferencji łączył w sobie trzy powiązane ze sobą elementy: pierwszym były rozwiązania praktyczne – zwłaszcza z zakresu zatrudniania w projektach i kosztów osobowych. Swoimi doświadczeniami podzielili się eksperci z Politechniki Śląskiej, Sekcji Projektowej FAA, TUPMO Forum oraz audytorzy projektów finansowanych ze środków Komisji Europejskiej. Drugi element wynikał naturalnie z roli i pozycji organizatora – Politechniki Śląskiej i poświęcony był stosowanym na tej uczelni rozwiązaniom w zakresie zarządzania projektami, czy miejscu projektów w strategii. Element trzeci miał charakter tożsamościowy, co zresztą bardzo trafnie ujęła dostępna podczas obrad ankieta z jednym prostym pytaniem: w jaki sposób określają się (zawodowo) zebrane na sali osoby. Wśród odpowiedzi dominowała opcja „specjalista ds. projektów”, ale tak naprawdę pojawiło się ponad 20 innych, takich jak menedżer projektów, specjalista ds. zarządzania projektami, ale i wyrobnik. Niewątpliwie w zakresie zdefiniowania i umocnienia osób zarządzających projektami na uczelniach jako RMA – w myśl Akcji 17 – jest sporo do zrobienia (i oczywiście zamierzamy to robić 😉).

  • projekty jako szansa na rozwój uczelni

    25

    KWI

    Konferencja Biur Projektowych: "Projekty jako szansa na rozwój Uczelni", Gliwice 6-7.06.2024

    Misją uczelni jest prowadzenie innowacyjnych badań naukowych i prac (...)

  • Nasza konferencja była pierwszym tego typu wydarzeniem skierowanym dla pracowników biur zarządzania projektami na uczelniach. Podczas obrad, a także w trakcie kolacji networkingowej było widać, jak bardzo takie spotkanie było potrzebne. Uczestnicy zadawali pytania, reagowali na swoje komentarze, a w korytarzu podczas przerwy na kawę trwały ożywione rozmowy w tworzących się spontanicznie grupach i podgrupach. W zasadzie nikt nie stał sam (chyba że z własnego wyboru z telefonem przy uchu). Najstarsi (stażem) członkowie FAA znają tę atmosferę serdeczności i zaangażowania z pierwszych forów dziekanatów. Warto zresztą dodać, że Sekcja Projektowa, jak i nasza konferencja powstała poniekąd… z zazdrości dziekanatom – że mają swoje stowarzyszenie i swoje możliwości networkingu.

     W organizację konferencji zaangażowane były trzy podmioty: Politechnika Śląska wraz ze swoim Centrum Zarządzania Projektami, Sekcja Projektowa Forum Administracji Akademickiej oraz TUPMO Forum, czyli organizacja zrzeszająca biura zarządzania projektami uczelni technicznych. Na poziomie operacyjnym całe wydarzenie spinały dwie niesamowite kierowniczki biur CZP (i członkinie FAA): Ewa Mendec i Kasia Markiewicz-Śliwa wspomagane przez swoje zespoły a sprawy finansowe tradycyjnie przypadły w udziale Kasi Kłopotowskiej. W tym miejscu należą się podziękowania za wsparcie finansowe projektom: EURECA-PRO (KE), HPK Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Zachodnia (NCBR) oraz V4+WB RMA Network Plus (Fundusz Wyszehradzki).

    Konferencja „Projekty jako szansa na rozwój uczelni” zaowocowała także kilkoma dalszymi planami, o których mamy nadzieję za jakiś czas napisać (bo to będzie oznaczać, że się one ziściły):

    • Planujemy nawiązać ściślejszą współpracę z Departamentem Nauki MNiSW, podtrzymując jej początek, który zarysował się podczas wystąpienia powitalnego p. Patrycji Gutowskiej – zastępcy dyrektora tego departamentu.
    • Planujemy także kontynuować nawiązaną niegdyś współpracę z OPI w zakresie „naszego” modułu w POLon. Tym razem propozycja wyszła od p. Krzysztofa Stojka z OPI, i to spontanicznie podczas obrad.
    • Planujemy niewątpliwie kontynuować współpracę z TUPMO Forum, wierząc że nasze dwie organizacje uzupełniają się na wiele różnych sposobów, dzięki czemu możemy osiągnąć wspólnie znacznie więcej.
    • Last but not least, znamy już bardzo wstępnie porę i miejsce kolejnego seminarium dla pracowników biur projektowych – będzie to późna jesień / wczesna zima, najpewniej w Warszawie, w SGH.

    A jeżeli ktoś miałby ochotę na więcej informacji, w tym bieżących i kuluarowych, zawsze można przystąpić do naszej Sekcji Projektowej w ramach FAA, która te wszystkie plany (i z pewnością inne) będzie sukcesywnie realizować.