logo forum akademickiej administracji

Webinar: Trudny interesant na uczelni – aspekty prawne, 26 czerwca 2025, godz. 13:00, online

Webinar: Trudny interesant na uczelni – aspekty prawne, 26 czerwca 2025, godz. 13:00, online

Zapraszamy na drugi z cyklu webinarów dotyczących trudnych sytuacji na uczelniach. Tym razem punkt ciężkości położony został na aspekty prawne.

W formularzu rejestracyjnym można zapisać się na oba wydarzenia (i dlatego, jeżeli ktoś zapisał się na ten webinar przy okazji informacji o webinarze pierwszym, nie musi się zapisywać ponownie). Natomiast poniżej przedstawiamy opis webinaru prawnego. Oba wydarzenia organizujemy wspólnie z Uniwersytetem SWPS i Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

"Zdarza się, że w toku naszej pracy spotykają nas sytuacje, które przekraczają nasze granice i które nie powinny mieć miejsca w środowisku akademickim. Na tego typu doświadczenia najbardziej narażone są te osoby spośród nas, które zajmują się bezpośrednią obsługą interesantów, w tym osób studiujących lub zatrudnionych na naszych uczelniach. Podczas naszego spotkania wspólnie zastanowimy się nad przepisami, które mogą mieć zastosowanie w sytuacjach, w których obsługiwana przez nas osoba przekracza granice lub zachowuje się agresywnie. Formuła spotkanie zakłada krótki, ok. 90-minutowy wykład, z możliwością zadawania pytań na końcu. Zagadnienia i przepisy prawne poruszane w trakcie szkolenia:

    • przepisy karne, m.in.: zniesławienie (art. 212 k.k.), znieważenie (art. 216 k.k.), naruszenie miru domowego (art. 193 k.k.);
    • przepisy cywilne i prawa pracy, m.in.: naruszenie dóbr osobistych (art. 24 k.c.), mobbing (art. 943 k.p.), dyskryminacja (art. 183a k.p.);
    • postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne na uczelni;
    • wzywanie policji na teren uczelni."

Prowadzący: Wojciech Jarczyk – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku: prawo, a także studiów podyplomowych z zakresu mediacji i innych metod alternatywnego rozwiązywania sporów oraz z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, konsultant kryzysowy. Od 5 lat zatrudniony w Dziale ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ na Uniwersytecie Jagiellońskim, w którym zajmuje się m.in. obsługą zgłoszeń indywidualnych z zakresu bezpieczeństwa i równego traktowania, opracowywaniem i opiniowaniem procedur oraz stanowisk w sprawach, które wpływają do jednostki, jak również działalnością szkoleniową i profilaktyczną.  

Webinar odbędzie się online 26 czerwca w godz. 13:00 w wirtualnej przestrzeni SGH. Obowiązuje rejestracja za pomocą niniejszego formularza. Webinar jest bezpłatny. Jeżeli mają Państwo pytanie dotyczące tematyki seminarium, można wpisać je do niniejszego formularza (ta opcja możliwa jest do 23 czerwca). Link do wydarzenia otrzymają Państwo dzień przed wydarzeniem.

A oto  --> formularz rejestracyjny.