logo forum akademickiej administracji

Okrągły Stół Rekrutacji Studentów Zagranicznych: pierwsze refleksje

Okrągły Stół Rekrutacji Studentów Zagranicznych: pierwsze refleksje

Dużo dzieje się ostatnio w kontekście strategii migracyjnej Polski. Ten temat interesuje nas w kontekście internacjonalizacji polskich uczelni. Migracja wiąże się bowiem z przyjazdem na uczelnię w celu podjęcia studiów, albo prowadzenia badań naukowych. Tworzona obecnie strategia migracyjna ma docelowo uszczelniać granice – czego wyrazem jest opublikowana niedawno Biała księga – natomiast strategia umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego powinna dążyć do udrożnienia systemu, tyle że w sensowny sposób. Na przecięciu tych dwóch procesów znajduje się rekrutacja studentów zagranicznych, która i bez tego jest procesem złożonym. Regulacje jej dotyczące znajdują się bowiem w kompetencji przy najmniej ministerstw – „naszego” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (w kontekście wydawania decyzji zakazującej rekrutacji studentów zagranicznych, legalizacji pobytu w Polsce przez urzędy wojewódzkie oraz weryfikacji zasadności wjazdu i pobytu przez Straż Graniczną), Ministerstwa Spraw Zagranicznych (w kontekście wiz)  Ministerstwa Edukacji Narodowej (w kontekście uznawalności świadectw zagranicznych). Na to dodatkowo nakłada się specyfika kandydatów na studia – czy są to talenty wymagające wsparcia, uchodźcy, którzy mają trudność z przedstawieniem stosownych dokumentów, a może studenci zainteresowani przede wszystkim podjęciem pracy. Wymiary i wyzwania można mnożyć, a następnie rozłożyć ręce. My zdecydowaliśmy się na pójście krok dalej i zorganizowanie spotkania roboczego poświęconego rekrutacji studentów zagranicznych w wypracowanej wcześniej formule okrągłego stołu.

Spotkanie zorganizowaliśmy we współpracy z IROs Forum, które ma znacznie większą wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat rekrutacji studentów zagranicznych, albowiem zajmuje się szkolnictwem wyższym przez pryzmat umiędzynarodowienia. 1 lipca w gościnnych murach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się spotkanie, na które zaproszenie przyjęli przedstawiciele wszystkich czterech wymienionych wyżej ministerstw, a także NAWA, KRASP, OPI, FRSE, PKA i Mazowieckie  Kuratorium Oświaty. Było to naprawdę budujące, że w zdecydowanej większości przypadków uzyskiwaliśmy potwierdzenia przyjęcia naszego zaproszenia, ale również nierzadko wskazanie, kogo dodatkowo warto by było zaprosić. W ten sposób nasze spotkanie stało się może nieco mniej kameralne, za to bardzo wszechstronne i merytoryczne.

Ze względu na wielość interesariuszy i złożoność problemu zdecydowaliśmy się na formułę wystąpień wprowadzających w poszczególne zagadnienia, a następnie dyskusji. Trudną rolę wprowadzających wzięli na siebie członkowie IROs Forum (Ewa Kiszka, Liliana Lato, dr hab. Sławomir Wójcik) i FAA (Aleksandra Matukin-Szumlińska, która reprezentowała też IROs Forum) oraz Beata Mierzejewska (w barwach SGH). Choć spotkanie trwało 5,5 godziny, mamy wrażenie, że dopiero przespacerowaliśmy się wstępnie po zagadnieniach, które wymagać będą z pewnością dalszych kroków i sporo pracy.

Okrągły stół rekrutacji studentów zagranicznych zakończyliśmy w poczuciu wielostronnego wysłuchania – nie tylko głos uczelni został usłyszany, ale mamy wrażenie, że i poszczególni interesariusze poszerzyli swoją wiedzę i zrozumienie dla spraw rekrutacji studentów zagranicznych, zwłaszcza ci, którzy zajmują się jej pewnym wycinkiem. Za wielostronnym wysłuchaniem przyszło też wielostronne zrozumienie tego, jakimi zasobami dysponują poszczególni interesariusze, i z jakimi zmaganiami się mierzą. Na poziomie praktycznym zamierzamy przygotować policy paper z najważniejszymi wnioskami i postulatami. Kilka z nich padło podczas obrad i spotkało się z życzliwym przyjęciem.

Sprawy rekrutacji studentów zagranicznych nie należą do łatwych. Pozytywny odzew na naszą inicjatywę sprawił, że niewątpliwie będziemy się nimi dalej zajmować; wspólnie – spotkanie to pokazało bowiem coraz większą siłę, sprawczość i profesjonalne znaczenie pracowników administracji akademickiej.