Umiędzynarodowienia
Skończyliśmy 1 rok!
Jak na retrospektywny wpis przystało, należy zacząć od jakiegoś ważnego wspomnienia. Dla mnie takim wspomnieniem jest niewątpliwie początek lutego, kiedy z nadzieją i niepewnością udałyśmy się z Ewą Wiśniewską i Anną Mielczarek-Taica na spotkanie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nasze Stowarzyszenie istniało raptem 3 miesiące i liczyło chyba niewiele ponad kilkunastu członków. Nie mieliśmy nic ponad własne siły, pomysły, chęci, no i stronę internetową.
Niecały rok od tego czasu, możemy śmiało powiedzieć, że współpracujemy z Departamentem Szkolnictwa Wyższego MNiSW, a także dokonaliśmy innych rzeczy, które wydawały się nam niemożliwe, nierealne i poza naszym zasięgiem:
- Uruchomiliśmy akcję dotyczącą nowelizacji Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zakresie przepisu, zgodnie z którym uczelnia może wydawać odpisy dyplomów i suplementów we wszystkich językach obcych. Uzyskaliśmy poparcie naszych postulatów od Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Rektora SGH. Znaleźliśmy się nawet w uzasadnieniu zmian w ustawie. Sama ustawa nie została ostatecznie zmieniona w poprzedniej kadencji Sejmu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby teraz do tej sprawy powrócić…
- Ustaliliśmy z MNiSW program dwóch szkoleń dla pracowników dziekanatów, które odbyły się w Krakowie i w Warszawie. Program został opracowany na podstawie pytań związanych z wdrażaniem Ustawy 2.0, które zebraliśmy od pracowników dziekanatów i administracji centralnej. Zbieraliśmy również pytania do ustawy o dokumentach publicznych – tym razem nie posłużyły jako treść szkolenia, ale element informacji rozesłanej rektorów przez MNiSW.
- Dzięki życzliwości MNiSW ustaliliśmy interpretację kilku ważnych z punktu widzenia dziekanatów przepisów dotyczących zarówno spraw drobnych (np. zwrot legitymacji, hologramy), jak również strategicznych (elektroniczna teczka studenta, której standard opracowujemy z Komisją ds. USOS).
- Byliśmy współorganizatorami II ogólnopolskiego Forum Dziekanatów ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, a niedawno rozpoczęliśmy z SGH przygotowania do kolejnej jego edycji. Mimo tego, że do 9-10 grudnia, gdy planowane jest Forum, został jeszcze miesiąc, liczba uczestników już przekroczyła 350 osób. Z kolei w czerwcu byliśmy współorganizatorami Forum Dziekanatów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Rozbudowaliśmy nasze wewnętrzne kanały komunikacji – opublikowaliśmy ponad 60 wpisów branżowych na naszym blogu, a także 4 numery naszego newslettera.
- Rozrośliśmy się – z 14 członków założycieli do 127 członków pracujących na 46 uczelniach publicznych i niepublicznych w całej Polsce.
Nasi członkowie również urośli w siłę, łącząc działalność w Stowarzyszeniu z własnymi sukcesami. Z każdego bardzo się cieszymy i choć dotyczą konkretnych osób, traktujemy je po trosze jak nasze:
- Kilka członkiń naszego Stowarzyszenia zaczęło pisać językiem „będących”, czyli naukowym – artykuły Marii Cywińskiej, Renaty Mazur-Rombel, Anny Mielczarek-Taica, Anny Pietrzyk, Anny Stoczkiewicz i Ewy Wiśniewskiej znalazły się w recenzowanej publikacji naukowej Dziekanaty w procesie zmian. Nowa rzeczywistość prawna i organizacyjna (SGH, Warszawa 2019) zredagowanej przeze mnie i dr Renatę Pajewską-Kwaśny. Ewa Wiśniewska jest ponadto współautorką artykułu w języku angielskim w pracy zbiorowej Management and Administration of Higher Education Institutions in Times of Change (red. A. Visvizi, M. Lytras, A. Sarirete, Emerald 2019).
- Anna Mielczarek-Taica (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) uzyskała grant w prestiżowym programie DIALOG MNiSW na projekt realizowany we współpracy z SGH i USWPS pod jakże znaczącym tytułem: Niewidoczni, niebędący, niezbędni. Administracja uczelni na rzecz doskonałości naukowej.
- Anna Stoczkiewicz, Beata Dobrzeniecka i Katarzyna Guła na dobre rozkręciły Forum Dziekanatów Politechniki Warszawskiej – lokalną wersję naszego ogólnopolskiego Forum, w ramach której cyklicznie spotykają się pracownicy dziekanatów, wymieniają doświadczeniami i wypracowują standardy swojej pracy.
- Ewa Wiśniewska z zespołem swojego dziekanatu uzyskała nagrodę główną na najlepszy poster w kategorii mikroinnowacje organizacyjne w konkursie zorganizowanym w Akademii Leona Koźmińskiego.
- SGH zostało nominowane za Forum Dziekanatów w konkursie LUMEN zorganizowanym przez PCG Academia i Fundację Rektorów Polskich. Nasze Stowarzyszenie jest zarówno jednym z efektów tego projektu, jak i jego niezależnym elementem składowym.
Oczywiście działalność w Stowarzyszeniu dała nam także wiele rzeczy nienamacalnych, ale równie ważnych – poczucie sensu, możliwości kształtowania środowiska naszej pracy, poczucie przynależności do wspólnoty pracowników administracyjnych, którym „się chce”, a także nowe znajomości i przyjaźnie. Pisałam już o tym kilkakrotnie, więc w tym miejscu skupię się na innym międzyludzkim aspekcie naszej działalności – a mianowicie na wsparciu, jakie uzyskiwaliśmy i nadal uzyskujemy od osób spoza naszych szeregów. Ono również dodaje skrzydeł, zwłaszcza jeżeli pojawia się niezapowiedziane, ot, po prostu – samo z siebie.
Dziękujemy serdecznie dr. Marcinowi Dąbrowskiemu – kanclerzowi SGH, który sam działając w organizacjach pozarządowych, od razu dostrzegł potencjał naszej inicjatywy, zapewniając nam wsparcie, w tym siedzibę (którą naturalną koleją rzeczy stał się gmach SGH). Naszą działalność od jej początków – zwłaszcza tych trudnych, bo niepewnych – wspierali nasi przełożeni: prof. dr hab. Witold Bielecki – Rektor Akademii Leona Koźmińskiego, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt – Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Krzysztof Kozłowski – prorektor ds. dydaktyki i studentów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz prof. dr hab. Radosław Sojak – dziekan Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest to tym cenniejsze, że dało naszym działaniom umocowanie w strukturach naszych własnych uczelni i przekonanie, że możemy połączyć działalność w Stowarzyszeniu z działalnością na rzecz miejsc, w których pracujemy.
Nieocenioną pomoc i wsparcie uzyskujemy od dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wyższego MNiSW, p. Marcina Czai i jego Zespołu. Bardzo doceniamy to, że od początku w nas uwierzył i że możemy zwrócić się w zasadzie z każdą sprawą dotyczącą szeroko rozumianej obsługi toku studiów. Nawet jeżeli mamy odmienne poglądy, zawsze możemy liczyć na dyskusję i próbę znalezienia rozwiązania. Współpraca z MNiSW jest także bardzo ważna dla naszych członków, dodając im skrzydeł i wiary że mogą mieć realny wpływ na środowisko swojej pracy. Z nadzieją patrzymy także w przyszłość i możliwości współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Realizując poszczególne projekty i wcielając nasze dziekanatowe marzenia w życie spotkaliśmy się z dużą życzliwością i pomocą wielu osób. Bardzo się z niej cieszymy, zwłaszcza tam, gdzie sami nie mamy wystarczającej wiedzy lub umiejętności (bo choć dziekanaty są jednostkami wszechstronnymi, to jednak na wszystkim się nie znamy). Wsparcia w prawnych zawiłościach udziela nam Aleksandra Matukin-Szumlińska – dyrektor Centrum Organizacji Kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z którą obecnie opracowujemy projekt e-teczki, ale także konsultujemy na bieżąco kwestie prawnicze, których nie jesteśmy pewni. Standard e-teczki opracowujemy również z dr Janiną Mincer-Daszkiewicz – szefową Komisji ds. USOS w MUCI, dając się ponieść Jej wiedzy i wyobraźni w zakresie rozwiązań informatycznych. Z kolei sprawach projektowych i strategicznych, wymagających precyzji słowa i nieszablonowego myślenia, wsparcia udziela nam Lidia Tomaszewska – kierownik Działu Obsługi Projektów SGH.
Mając tyle pomysłów, rozbudzonych nadziei i wsparcia wokół, nie pozostaje nam nic innego, jak wejść z energią i impetem w drugi rok działalności naszego Stowarzyszenia. A oficjalne podsumowanie pierwszego roku naszej działalności odbędzie się 9 grudnia na II Kongresie Stowarzyszenia Forum Dziekanatów w SGH, na które już teraz zapraszamy.